SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Yeşilkart ve göçmenlik ile ilgili konular...
User avatar
yapay-zeka
Site Kurucusu Admin
Site Kurucusu Admin
Posts: 424
Joined: Wed Feb 22, 2017 7:52 pm
Location: Adana

SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Postby yapay-zeka » Fri Feb 16, 2018 2:33 pm

Green Card sahibi gocmenler, 1 yildan fazla ya da re-entry permit'te izin verilen zamandan daha uzun sure ABD disinda kaldiklarinda yasal olarak gocmenlik statulerini kaybediyorlar (Uygulamalar farkli olabilir, fakat yazili kurallara gore konusuyorum).

Fakat, bu tur gocmenler eger kendi ellerinde olmayan nedenlerden dolayi ABD disinda kaldilarsa, bu kisilerin ABD'ye geri donmesi ve gocmenlik statulerini (LPR) devam ettirebilmeleri icin -ABD kanunlarinda yer alan kurallara gore- SB-1 Returning Resident Visa yani SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi basvurulari yapmalari gerekiyor.

Basvurunun onaylanmasi hemen bir vize almanizi garanti etmez, basvurudan sonra vizeyi alabilmek icin mulakata girmeniz gerekli. Bu surecte ancak bir gocmen vize basvuru sahibinin yapmasi gereken, vize ucreti odeme, saglik muayenesi olma ve gerekli belgeleri tamamlama gibi butun asamalari gerceklestirdikten sonra size bir gocmen vize verilir.

SB1 vize basvurularinin kabul orani oldukca dusuktur. Basvuranlarin cogu, ABD disinda yasal sureyi asmalarinin kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerle oldugunu belgelerle ispat edememektedir.

Eger farkli bir tur gocmen vize opsiyonunuz varsa o yolu denemeniz SB1'dan daha mantiklidir. Green Card'inizin suresi hala gecmediyse (uzun sure ABD disinda kalmis olsaniz bile) ABD'ye normal yollardan -ekstra hicbir vize almadan- girmeye calismak bile daha makul bir yol olabilir. Eger sansiniz yaver giderse ve giristeki gorevliyi ikna edebilirseniz ABD'ye giris yapabilirsiniz.

SB-1 basvurusu yapmak icin DS-117 formunu doldurup , gerekli basvuru dokumanlarini hazirlamaniz gereklidir. Daha sonra https://ais.usvisa-info.com/ adresinden bir gocmen vize randevusu alip, ucretini odemeniz gerekmektedir.

Mulakat gununde yaninizda ABD'ye geri doneceginizi gosteren (ABD ile iliskilerinizi gosteren) butun belgeleri almayi unutmayin. Mumkunse son 3 yilin vergi bildirimlerini ve ABD ile olan ekonomik, ailesel ve sosyal baglantilarinizin hepsini kanitlayan dokumanlar goturun.

Ayrica neden ABD disinda kaldiginizi gosteren belgeleri de goturmeyi unutmamalisiniz!

User avatar
yapay-zeka
Site Kurucusu Admin
Site Kurucusu Admin
Posts: 424
Joined: Wed Feb 22, 2017 7:52 pm
Location: Adana

Re: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Postby yapay-zeka » Fri Feb 16, 2018 2:33 pm

Daimi yasal ikametleri (‘’Lawful Permanent Resident’’ yada ‘’LPR’’ olarak adlandırılan) veya geçici (conditional) yasal ikametleri bulunan ancak ellerinde olmayan sebeplerden dolayı ABD dışında bir yıldan fazla kalmış veya Re-Entry Permit’lerinin (Form I-327) geçerlilik süresi içinde ABD’ne giriş yapamamış kişilerin, tekrar ABD’ne dönebilmeleri ve ikametlerini yeniden tesis edebilmeleri için yeni bir göçmen vizesi almaları gerekmektedir. Yürürlükteki ilgili vize kanunları, bu durumda bulunan kişilere, tekrar ABD’ne dönebilmeleri için ‘’Geri Dönen Yerleşik Yabancı’’ (SB-1) kategorisi altında bir vize verilebileceğini öngörmektedir.

İlgili bu kanun hükümleri (Immigration and Nationality Act) gereğince bu kategoriye yeterli bulunabilmek için aşağıda belirtilen kriterlere uygun olmak gerekmektedir:

ABD’nden ayrılırken daimi yasal ikamet (Lawful Permanent Resident) statüsünün bulunduğu;
ABD’nden, tekrar geri dönme niyeti ile ayrılındığı ve halen de aynı niyet içinde bulunulduğu;
ABD’ne tekrar geri dönme niyeti ile ayrılınmasına ragmen, elde olmayan sebeplerden veya kontrolun dışında gelişen durumlardan dolayı bu niyetin gerçekleşemediği.
Eğer ‘’Geri Dönen Yerleşik Yabancı’’ (Returning Resident) kategorisinden bir göçmen vizesi müracaatında bulunmak istiyorsanız, https://usvisa-info.com web sitesini ziyaret ederek veya 0850 390-2884 numaralı Vize Bilgi Servisi’ni arayarak kayıt yaptırarak randevu alabilirsiniz.

Müracaat sahipleri, mülakatları esnasında aşağıda listelenmiş form ve dökümanları ibraz etmelidirler:

Tam ve eksiksiz doldurulmuş DS-117 (PDF 25 KB) formu;
Green Card’ınız (Permanent Resident Card yada Form I-551) veya Re-Entry Permit (Form I-327) belgeniz;
Halen kullanmakta olduğunuz ve daha önce kullanmış olduğunuz pasaportlarınız;
180,00 ABD doları tutarındaki müracaat ücreti (Bu ücretin geri ödemesi yoktur)
Gerekli Belgeler:

Bu evraklara ek olarak aşağıda anılan kriterlere uygun belgelerinizi de mülakatınızda ayrıca ibraz etmeniz gerekmektedir:

ABD’ne olan bağlarınız ve geri dönme niyetiniz (Örneğin: ABD’nde ödemiş olduğunuz vergilerinizi gösteren ilgili vergi formlarınız, ABD’ne olan ekonomik, ailevi ve sosyal bağlarınız);
ABD dışındaki uzun sureli kalışınızın elinizde olmayan sebeplerden veya kontrolunuzun dışında gelişen durumlardan dolayı olduğunun kanıtları (Örneğin: Sağlık bozuklukları, askere alınma, seyahat kısıtlamaları, bir ABD şirketinde çalışma vs.)
Bir Konsolosluk görevlisi başvurunuz ve ekinde sunduğunuz detekleyici belgelerinizi inceleyerek durumunuzun ‘’Geri Dönen Yerleşik Yabancı’’ (Returning Resident, SB-1) göçmen vizesi kriterlerine uygun olup olmadığına karar verecektir. Eğer kriterlere uygun bulunur ve müracaatınız onaylanırsa, SB-1 kategorisinde bir göçmen vizesi müracaatında bulunabilmeniz için takip edilmesi gereken yönergeler hakkında ayrıca bilgilendirileceksiniz.

Detaylı bilgi almak için lütfen: http://travel.state.gov/content/visas/e ... dents.html sitesini (İngilizce) ziyaret ediniz


Return to “Yeşilkart (Greencard) ve Göçmenlik”

Who is online

Users browsing this forum: commoncrawl and 1 guest