North Dakota

Bulunduğunuz veya gelmeyi düşündüğünüz eyaletler hakkında her şey...
User avatar
yapay-zeka
Site Kurucusu Admin
Site Kurucusu Admin
Posts: 399
Joined: Wed Feb 22, 2017 7:52 pm
Location: Adana

North Dakota

Postby yapay-zeka » Fri Jul 27, 2018 3:44 am

Kuzey Dakota, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kanada sınırı boyunca uzanan, ülkenin Ortabatı eyaletlerilerinden birisidir. Eyaletin komşuları kuzeyde Kanada, doğuda Minnesota, güneyde Güney Dakota ve batıda Montana eyaletleridir. Kuzey Dakota Birleşik Devletler'in büyüklük açısından 19. Eyaleti olmasına rağmen en az nüfusa sahip 3. eyaletidir. Kuzey Dakota, Dakota bölgesinin Kuzey bölgesinden oluşturulmuş bir eyalettir ve 2 Kasım 1889 tarihinde ABD’ne kabul edilmiştir.

Eyaletin Başkenti Bismarck, en büyük şehri ise Fargo'dur. Grand Forks ve Fargo'da devlet üniversiteleri bulunur. Hava kuvvetlerinin Minot AFB ve Grand Forks AFB isimli 2 hava üssüne ev sahipliği yapmaktadır.

Eyalet on yılı aşkın süredir güçlü ekonomisiyle dikkat çekmektedir. İşsizlik oranı ülke ortalamasının altındadır. Ekonomik gelişimde Eyaletin Batı kısmında yeralan Bakken Petrol bölgesi, teknoloji ve servis sektörlerindeki gelişim rol almaktadır. 2011 Haziranında meydana gelen sel felaketi Minot'ta maddi hasara yol açmıştır. Kuzey Dakota'da bu zamana kadar hiç deprem olmamıştır.
Image
Bayrağı:
Image

Return to “Eyaletler”

Who is online

Users browsing this forum: commoncrawl and 0 guests